UEFA Champions League 2018/19

Champions League knockout phase


Final Champions League



01.06. 20:00 Tottenham Hotspur (67.000) - Liverpool (62.000) 0:2

Semi-finals Champions League



08.05. 20:00 AFC Ajax (53.500) - Tottenham Hotspur (67.000) 2:3
07.05. 20:00 Liverpool (62.000) - Barcelona (132.000) 4:0
01.05. 20:00 Barcelona (132.000) - Liverpool (62.000) 3:0
30.04. 20:00 Tottenham Hotspur (67.000) - AFC Ajax (53.500) 0:1

Quarter-finals Champions League



17.04. 20:00 Manchester City (100.000) - Tottenham Hotspur (67.000) 4:3
17.04. 20:00 FC Porto (86.000) - Liverpool (62.000) 1:4
16.04. 20:00 Barcelona (132.000) - Manchester United (82.000) 3:0
16.04. 20:00 Juventus (126.000) - AFC Ajax (53.500) 1:2
10.04. 20:00 Manchester United (82.000) - Barcelona (132.000) 0:1
10.04. 20:00 AFC Ajax (53.500) - Juventus (126.000) 1:1
09.04. 20:00 Tottenham Hotspur (67.000) - Manchester City (100.000) 1:0
09.04. 20:00 Liverpool (62.000) - FC Porto (86.000) 2:0

Round of 16 Champions League



13.03. 20:00 Bayern München (135.000) - Liverpool (62.000) 1:3
13.03. 20:00 Barcelona (132.000) - Olympique Lyonnais (59.500) 5:1
12.03. 20:00 Juventus (126.000) - Atlético Madrid (140.000) 3:0
12.03. 20:00 Manchester City (100.000) - FC Schalke 04 (62.000) 7:0
06.03. 20:00 FC Porto (86.000) - AS Roma (64.000) 3:1
06.03. 20:00 Paris Saint-Germain (109.000) - Manchester United (82.000) 1:3
05.03. 20:00 Real Madrid (162.000) - AFC Ajax (53.500) 1:4
05.03. 20:00 Borussia Dortmund (89.000) - Tottenham Hotspur (67.000) 0:1
20.02. 20:00 Atlético Madrid (140.000) - Juventus (126.000) 2:0
20.02. 20:00 FC Schalke 04 (62.000) - Manchester City (100.000) 2:3
19.02. 20:00 Liverpool (62.000) - Bayern München (135.000) 0:0
19.02. 20:00 Olympique Lyonnais (59.500) - Barcelona (132.000) 0:0
13.02. 20:00 AFC Ajax (53.500) - Real Madrid (162.000) 1:2
13.02. 20:00 Tottenham Hotspur (67.000) - Borussia Dortmund (89.000) 3:0
12.02. 20:00 AS Roma (64.000) - FC Porto (86.000) 2:1
12.02. 20:00 Manchester United (82.000) - Paris Saint-Germain (109.000) 0:2



Group A


11.12. 20:00 AS Monaco 0 : 2 Borussia Dortmund
11.12. 20:00 Club Brugge KV 0 : 0 Atlético Madrid
28.11. 20:00 Borussia Dortmund 0 : 0 Club Brugge KV
28.11. 17:00 Atlético Madrid 2 : 0 AS Monaco
06.11. 20:00 Atlético Madrid 2 : 0 Borussia Dortmund
06.11. 17:00 AS Monaco 0 : 4 Club Brugge KV
24.10. 20:00 Borussia Dortmund 4 : 0 Atlético Madrid
24.10. 17:00 Club Brugge KV 1 : 1 AS Monaco
03.10. 20:00 Atlético Madrid 3 : 1 Club Brugge KV
03.10. 20:00 Borussia Dortmund 3 : 0 AS Monaco
18.09. 20:00 Club Brugge KV 0 : 1 Borussia Dortmund
18.09. 20:00 AS Monaco 1 : 2 Atlético Madrid

Order Club M W D L Score Points Coeff. p.
1 Borussia Dortmund 6 4 1 1 10:2 13 +9
2 Atlético Madrid 6 4 1 1 9:6 13 +9
3 Club Brugge KV 6 1 3 2 6:5 6 +5
4 AS Monaco 6 0 1 5 2:14 1 +1


Group B


11.12. 20:00 Inter Milán 1 : 1 PSV Eindhoven
11.12. 20:00 Barcelona 1 : 1 Tottenham Hotspur
28.11. 20:00 Tottenham Hotspur 1 : 0 Inter Milán
28.11. 20:00 PSV Eindhoven 1 : 2 Barcelona
06.11. 20:00 Inter Milán 1 : 1 Barcelona
06.11. 20:00 Tottenham Hotspur 2 : 1 PSV Eindhoven
24.10. 20:00 Barcelona 2 : 0 Inter Milán
24.10. 17:00 PSV Eindhoven 2 : 2 Tottenham Hotspur
03.10. 20:00 PSV Eindhoven 1 : 2 Inter Milán
03.10. 20:00 Tottenham Hotspur 2 : 4 Barcelona
18.09. 17:00 Inter Milán 2 : 1 Tottenham Hotspur
18.09. 17:00 Barcelona 4 : 0 PSV Eindhoven

Order Club M W D L Score Points Coeff. p.
1 Barcelona 6 4 2 0 14:5 14 +10
2 Tottenham Hotspur 6 2 2 2 9:10 8 +6
3 Inter Milán 6 2 2 2 6:7 8 +6
4 PSV Eindhoven 6 0 2 4 6:13 2 +2


Group C


11.12. 20:00 FK Crvena Zvezda 1 : 4 Paris Saint-Germain
11.12. 20:00 Liverpool 1 : 0 SSC Napoli
28.11. 20:00 SSC Napoli 3 : 1 FK Crvena Zvezda
28.11. 20:00 Paris Saint-Germain 2 : 1 Liverpool
06.11. 20:00 SSC Napoli 1 : 1 Paris Saint-Germain
06.11. 17:00 FK Crvena Zvezda 2 : 0 Liverpool
24.10. 20:00 Liverpool 4 : 0 FK Crvena Zvezda
24.10. 20:00 Paris Saint-Germain 2 : 2 SSC Napoli
03.10. 20:00 SSC Napoli 1 : 0 Liverpool
03.10. 17:00 Paris Saint-Germain 6 : 1 FK Crvena Zvezda
18.09. 20:00 FK Crvena Zvezda 0 : 0 SSC Napoli
18.09. 20:00 Liverpool 3 : 2 Paris Saint-Germain

Order Club M W D L Score Points Coeff. p.
1 Paris Saint-Germain 6 3 2 1 17:9 11 +8
2 SSC Napoli 6 2 3 1 7:5 9 +7
3 Liverpool 6 3 0 3 9:7 9 +6
4 FK Crvena Zvezda 6 1 1 4 5:17 4 +3


Group D


11.12. 17:00 Galatasaray 2 : 3 FC Porto
11.12. 17:00 FC Schalke 04 1 : 0 Lokomotiv Moskva
28.11. 20:00 FC Porto 3 : 1 FC Schalke 04
28.11. 17:00 Lokomotiv Moskva 2 : 0 Galatasaray
06.11. 20:00 FC Schalke 04 2 : 0 Galatasaray
06.11. 20:00 FC Porto 4 : 1 Lokomotiv Moskva
24.10. 20:00 Galatasaray 0 : 0 FC Schalke 04
24.10. 20:00 Lokomotiv Moskva 1 : 3 FC Porto
03.10. 20:00 FC Porto 1 : 0 Galatasaray
03.10. 17:00 Lokomotiv Moskva 0 : 1 FC Schalke 04
18.09. 20:00 Galatasaray 3 : 0 Lokomotiv Moskva
18.09. 20:00 FC Schalke 04 1 : 1 FC Porto

Order Club M W D L Score Points Coeff. p.
1 FC Porto 6 5 1 0 15:6 16 +11
2 FC Schalke 04 6 3 2 1 6:4 11 +8
3 Galatasaray 6 1 1 4 5:8 4 +3
4 Lokomotiv Moskva 6 1 0 5 4:12 3 +2


Group E


12.12. 20:00 SL Benfica 1 : 0 AEK Athens
12.12. 20:00 AFC Ajax 3 : 3 Bayern München
27.11. 20:00 Bayern München 5 : 1 SL Benfica
27.11. 17:00 AEK Athens 0 : 2 AFC Ajax
07.11. 20:00 Bayern München 2 : 0 AEK Athens
07.11. 20:00 SL Benfica 1 : 1 AFC Ajax
23.10. 20:00 AFC Ajax 1 : 0 SL Benfica
23.10. 17:00 AEK Athens 0 : 2 Bayern München
02.10. 20:00 AEK Athens 2 : 3 SL Benfica
02.10. 20:00 Bayern München 1 : 1 AFC Ajax
19.09. 20:00 SL Benfica 0 : 2 Bayern München
19.09. 17:00 AFC Ajax 3 : 0 AEK Athens

Order Club M W D L Score Points Coeff. p.
1 Bayern München 6 4 2 0 15:5 14 +10
2 AFC Ajax 6 3 3 0 11:5 12 +9
3 SL Benfica 6 2 1 3 6:11 7 +5
4 AEK Athens 6 0 0 6 2:13 0 +0


Group F


12.12. 20:00 Manchester City 2 : 1 Hoffenheim
12.12. 20:00 Shakhtar Donetsk 1 : 1 Olympique Lyonnais
27.11. 20:00 Hoffenheim 2 : 3 Shakhtar Donetsk
27.11. 20:00 Olympique Lyonnais 2 : 2 Manchester City
07.11. 20:00 Olympique Lyonnais 2 : 2 Hoffenheim
07.11. 20:00 Manchester City 6 : 0 Shakhtar Donetsk
23.10. 20:00 Hoffenheim 3 : 3 Olympique Lyonnais
23.10. 20:00 Shakhtar Donetsk 0 : 3 Manchester City
02.10. 20:00 Olympique Lyonnais 2 : 2 Shakhtar Donetsk
02.10. 17:00 Hoffenheim 1 : 2 Manchester City
19.09. 20:00 Manchester City 1 : 2 Olympique Lyonnais
19.09. 17:00 Shakhtar Donetsk 2 : 2 Hoffenheim

Order Club M W D L Score Points Coeff. p.
1 Manchester City 6 4 1 1 16:6 13 +9
2 Olympique Lyonnais 6 1 5 0 12:11 8 +7
3 Shakhtar Donetsk 6 1 3 2 8:16 6 +5
4 Hoffenheim 6 0 3 3 11:14 3 +3


Group G


12.12. 17:00 Viktoria Plzeň 2 : 1 AS Roma
12.12. 17:00 Real Madrid 0 : 3 CSKA Moskva
27.11. 20:00 AS Roma 0 : 2 Real Madrid
27.11. 17:00 CSKA Moskva 1 : 2 Viktoria Plzeň
07.11. 20:00 Viktoria Plzeň 0 : 5 Real Madrid
07.11. 17:00 CSKA Moskva 1 : 2 AS Roma
23.10. 20:00 Real Madrid 2 : 1 Viktoria Plzeň
23.10. 20:00 AS Roma 3 : 0 CSKA Moskva
02.10. 20:00 AS Roma 5 : 0 Viktoria Plzeň
02.10. 20:00 CSKA Moskva 1 : 0 Real Madrid
19.09. 20:00 Viktoria Plzeň 2 : 2 CSKA Moskva
19.09. 20:00 Real Madrid 3 : 0 AS Roma

Order Club M W D L Score Points Coeff. p.
1 Real Madrid 6 4 0 2 12:5 12 +8
2 AS Roma 6 3 0 3 11:8 9 +6
3 Viktoria Plzeň 6 2 1 3 7:16 7 +5
4 CSKA Moskva 6 2 1 3 8:9 7 +5


Group H


12.12. 20:00 Young Boys 2 : 1 Juventus
12.12. 20:00 Valencia 2 : 1 Manchester United
27.11. 20:00 Manchester United 1 : 0 Young Boys
27.11. 20:00 Juventus 1 : 0 Valencia
07.11. 20:00 Juventus 1 : 2 Manchester United
07.11. 17:00 Valencia 3 : 1 Young Boys
23.10. 20:00 Manchester United 0 : 1 Juventus
23.10. 17:00 Young Boys 1 : 1 Valencia
02.10. 20:00 Manchester United 0 : 0 Valencia
02.10. 17:00 Juventus 3 : 0 Young Boys
19.09. 20:00 Young Boys 0 : 3 Manchester United
19.09. 20:00 Valencia 0 : 2 Juventus

Order Club M W D L Score Points Coeff. p.
1 Juventus 6 4 0 2 9:4 12 +8
2 Manchester United 6 3 1 2 7:4 10 +7
3 Valencia 6 2 2 2 6:6 8 +6
4 Young Boys 6 1 1 4 4:12 4 +3

Qualification

Qualification results (champions path, league path)


Champions League preliminary round
FC Santa Coloma 0:2 Drita Gjilan
La Fiorita 0:2 Lincoln
Lincoln 1:4 Drita Gjilan
Champions League first qualifying round
Torpedo Kutaisi 2:1     0:3 FC Sheriff
Celtic FC 3:0     3:0 Alashkert
Spartak Trnava 1:0     1:1 Zrinjski
Ludogorets 7:0     2:0 Crusaders
Shkëndija 5:0     0:4 TNS
H. Beer-Sheva 3:1     4:1 Flora
Malmö FF 2:0     3:0 Drita Gjilan
Cork 0:1     0:3 Legia Warszawa
Olimpija Ljubljana 0:1     0:0 Qarabağ
Valur 1:0     1:3 Rosenborg
Sūduva 3:1     0:1 APOEL
Spartaks Jūrmala 0:0     0:2 Crvena Zvezda
FK Kukësi 0:0     1:1 Valletta
Dudelange 1:1     1:2 MOL Vidi
HJK 3:1     2:1 Vikingur
FK Sutjeska 0:2     0:1 Astana
Champions League second qualifying round
Sūduva 0:2     0:3 Crvena Zvezda
Legia Warszawa 0:2     1:0 Spartak Trnava
Ludogorets 0:0     0:1 MOL Vidi
Midtjylland 0:0     1:2 Astana
PAOK FC 2:1     3:0 FC Basel 1893
BATE Borisov 0:0     2:1 HJK
FK Kukësi 0:0     0:3 Qarabağ
CFR Cluj 0:1     1:1 Malmö FF
Celtic FC 3:1     0:0 Rosenborg
H. Beer-Sheva 2:2     0:5 Dinamo Zagreb
Sturm Graz 1:3     0:2 Ajax
Shkëndija 1:0     0:0 FC Sheriff
Champions League third qualifying round
Celtic FC 1:1     1:2 AEK Athens
Qarabağ 0:1     1:1 BATE Borisov
PAOK FC 3:2     0:0 Spartak
Ajax 3:0     2:2 Standard Liège
Crvena Zvezda 1:1     2:1 Spartak Trnava
FC Salzburg 3:0     1:0 Shkëndija
Dinamo Zagreb 1:0     2:0 Astana
SL Benfica 1:0     1:1 Fenerbahçe
MOL Vidi 0:0     1:1 Malmö FF
Slavia Praha 1:1     0:2 Dynamo Kyiv
Play-off round Champions League qualification
SL Benfica 1:1     4:1 PAOK FC
Crvena Zvezda 0:0     2:2 FC Salzburg
PSV Eindhoven 3:0     3:2 BATE Borisov
Ajax 3:1     0:0 Dynamo Kyiv
Young Boys 1:1     2:1 Dinamo Zagreb
AEK Athens 1:1     2:1 MOL Vidi

Qualification draws - champions path


Champions League preliminary round
FC Santa Coloma vs. Drita Gjilan
La Fiorita vs. Lincoln
Lincoln vs. Drita Gjilan
Champions League first qualifying round
Torpedo Kutaisi vs. FC Sheriff
Celtic FC vs. Alashkert
Spartak Trnava vs. Zrinjski
Ludogorets vs. Crusaders
Shkëndija vs. TNS
H. Beer-Sheva vs. Flora
Malmö FF vs. Drita Gjilan
Cork vs. Legia Warszawa
Olimpija Ljubljana vs. Qarabağ
Valur vs. Rosenborg
Sūduva vs. APOEL
Spartaks Jūrmala vs. Crvena Zvezda
FK Kukësi vs. Valletta
Dudelange vs. MOL Vidi
HJK vs. Vikingur
FK Sutjeska vs. Astana
Champions League second qualifying round
Sūduva vs. Crvena Zvezda
Legia Warszawa vs. Spartak Trnava
Ludogorets vs. MOL Vidi
Midtjylland vs. Astana
BATE Borisov vs. HJK
FK Kukësi vs. Qarabağ
CFR Cluj vs. Malmö FF
Celtic FC vs. Rosenborg
H. Beer-Sheva vs. Dinamo Zagreb
Shkëndija vs. FC Sheriff
Champions League third qualifying round
Celtic FC vs. AEK Athens
Qarabağ vs. BATE Borisov
Crvena Zvezda vs. Spartak Trnava
FC Salzburg vs. Shkëndija
Dinamo Zagreb vs. Astana
MOL Vidi vs. Malmö FF
Play-off round Champions League qualification
Crvena Zvezda vs. FC Salzburg
PSV Eindhoven vs. BATE Borisov
Young Boys vs. Dinamo Zagreb
AEK Athens vs. MOL Vidi

Qualification draws - league path


Champions League second qualifying round
PAOK FC vs. FC Basel 1893
Sturm Graz vs. Ajax
Champions League third qualifying round
PAOK FC vs. Spartak
Ajax vs. Standard Liège
SL Benfica vs. Fenerbahçe
Slavia Praha vs. Dynamo Kyiv
Play-off round Champions League qualification
SL Benfica vs. PAOK FC
Ajax vs. Dynamo Kyiv



Deployment by coefficients (after draw)

champions path


Champions League preliminary round
FC Santa Coloma 2.750 0.000 Drita Gjilan
La Fiorita 1.750 2.750 Lincoln
Lincoln 2.750 0.000 Drita Gjilan
Champions League first qualifying round
Torpedo Kutaisi 1.000 14.750 FC Sheriff
Celtic FC 31.000 2.500 Alashkert
Spartak Trnava 3.500 3.750 Zrinjski
Ludogorets 37.000 3.000 Crusaders
Shkëndija 3.500 5.000 TNS
H. Beer-Sheva 10.000 1.250 Flora
Malmö FF 14.000 0.000 Drita Gjilan
Cork 1.750 24.500 Legia Warszawa
Olimpija Ljubljana 2.900 20.500 Qarabağ
Valur 1.650 9.000 Rosenborg
Sūduva 2.000 27.000 APOEL
Spartaks Jūrmala 1.750 10.750 Crvena Zvezda
FK Kukësi 4.250 3.250 Valletta
Dudelange 3.500 4.250 MOL Vidi
HJK 8.000 3.000 Vikingur
FK Sutjeska 2.500 21.750 Astana
Champions League second qualifying round
Sūduva 2.000 10.750 Crvena Zvezda
Legia Warszawa 24.500 3.500 Spartak Trnava
Ludogorets 37.000 4.250 MOL Vidi
Midtjylland 11.500 21.750 Astana
BATE Borisov 20.500 8.000 HJK
FK Kukësi 4.250 20.500 Qarabağ
CFR Cluj 4.090 14.000 Malmö FF
Celtic FC 31.000 9.000 Rosenborg
H. Beer-Sheva 10.000 17.500 Dinamo Zagreb
Shkëndija 3.500 14.750 FC Sheriff
Champions League third qualifying round
Celtic FC 31.000 10.000 AEK Athens
Qarabağ 20.500 20.500 BATE Borisov
Crvena Zvezda 10.750 3.500 Spartak Trnava
FC Salzburg 55.500 3.500 Shkëndija
Dinamo Zagreb 17.500 21.750 Astana
MOL Vidi 4.250 14.000 Malmö FF
Play-off round Champions League qualification
Crvena Zvezda 10.750 55.500 FC Salzburg
PSV Eindhoven 36.000 20.500 BATE Borisov
Young Boys 20.500 17.500 Dinamo Zagreb
AEK Athens 10.000 4.250 MOL Vidi

league path


Champions League second qualifying round
PAOK FC 29.500 71.000 FC Basel 1893
Sturm Graz 6.570 53.500 Ajax
Champions League third qualifying round
PAOK FC 29.500 13.500 Spartak
Ajax 53.500 12.500 Standard Liège
SL Benfica 80.000 23.500 Fenerbahçe
Slavia Praha 7.500 62.000 Dynamo Kyiv
Play-off round Champions League qualification
SL Benfica 80.000 29.500 PAOK FC
Ajax 53.500 62.000 Dynamo Kyiv

Deployment by coefficients (prediction before start season)

champions path


We will continue to specify the prediction!

Champions League preliminary round
Lincoln 2.500 0.000 Drita Gjilan
FC Santa Coloma 2.500 1.500 La Fiorita
Champions League first qualifying round
Celtic FC 39.000 4.250 Crvena Zvezda
Ludogorets 31.000 4.000 Dudelange
BATE Borisov 25.500 3.750 Valletta
APOEL 22.500 3.000 Crusaders
Qarabağ 14.500 2.750 Zrinjski
Astana 13.750 2.625 Olimpija Ljubljana
Malmö FF 13.000 2.500 Lincoln
FC Sheriff 9.250 2.250 Vikingur
HJK 9.000 2.250 FK Sutjeska
Rosenborg 9.000 2.250 Shkëndija
Lech Poznaň 7.000 2.000 Flora
H. Beer-Sheva 7.000 1.675 Valur
MOL Vidi 6.750 1.500 Alashkert
KF Skënderbeu 5.500 1.315 Cork
TNS 5.000 1.275 Torpedo Kutaisi
Brøndby 4.800 1.225 Spartaks Jūrmala
Spartak Trnava 4.500 1.000 Sūduva
Champions League second qualifying round
Celtic FC 39.000 9.250 FC Sheriff
FC Salzburg 35.500 9.000 HJK
Ludogorets 31.000 9.000 Rosenborg
BATE Borisov 25.500 7.000 Lech Poznaň
APOEL 22.500 7.000 H. Beer-Sheva
Dinamo Zagreb 21.000 6.750 MOL Vidi
Qarabağ 14.500 5.500 KF Skënderbeu
Astana 13.750 5.000 TNS
Malmö FF 13.000 4.800 Brøndby
CFR Cluj 12.000 4.500 Spartak Trnava
Champions League third qualifying round
PSV Eindhoven 40.000 21.000 Dinamo Zagreb
Celtic FC 39.000 14.500 Qarabağ
FC Salzburg 35.500 13.750 Astana
Ludogorets 31.000 13.000 Malmö FF
BATE Borisov 25.500 12.000 CFR Cluj
APOEL 22.500 5.580 AEK Athens
Play-off round Champions League qualification
PSV Eindhoven 40.000 31.000 Ludogorets
Celtic FC 39.000 25.500 BATE Borisov
FC Salzburg 35.500 22.500 Young Boys
Viktoria Plzeň 34.000 22.500 APOEL

league path


Champions League second qualifying round
FC Basel 1893 68.000 29.500 PAOK FC
Ajax 61.000 6.635 Slavia Praha
Fenerbahçe 44.000 5.070 Sturm Graz
Champions League third qualifying round
SL Benfica 102.000 57.500 Lyon
FC Basel 1893 68.000 50.000 Anderlecht
Ajax 61.000 44.000 Fenerbahçe
Dynamo Kyiv 59.000 10.106 Spartak
Play-off round Champions League qualification
SL Benfica 102.000 61.000 Ajax
FC Basel 1893 68.000 59.000 Dynamo Kyiv